بهترین روش های مطالعه ، مرور و تست زنی در دوران جمع بندی کنکور ۱۴۰۱

از اهمیت و روش های مطالعه و تست زنی در دوران جمع بندی کنکور اطلاعی دارید؟

دوران جمع‌ بندی کنکور از مهم‌ترین زمان‌ها و برنامه‌های کنکوری محسوب می‌شود، که تقریباً ۵۰ درصد تلاش‌ها و یادگیرهای شما در این دوران به ثمر می‌رسند و به اصطلاح عامیانه به دردتان می‌خورند. چرا که جمع‌ بندی نوعی تثبیت و مهر ثبت زدن است.

شما زمان زیادی را صرف تسلط و یادگیری کرده‌اید و حالا وقت آن رسیده است، که برداشت‌های خود را بهینه‌سازی کنید و در ذهن خود ثبت کنید. برای جمع‌ بندی کنکور طریقت‌های بسیاری وجود دارد، که همه آن‌ها تأثیرگذار نیستند یا برای شما مناسب نیستند.

به همین دلیل باید از مواردی مانند روش تست زنی دوران جمع بندی یا منابع مناسب آگاه شوید. در این مجله از درس‌خونا به نکات مهم دوران جمع‌ بندی کنکور خواهیم پرداپرداخت.

آموزش جمع بندی کنکور

اصول جمع‌ بندی صحیح

هرکاری اصول و روش‌های مناسب خود را دارد، که اگر رعایت نشوند، سودی نخواهد داشت. چه بسا که زیان و مشکلاتی نیز به بار خواهد آورد و باعث نقش بر آب شدن زحمات شما می‌شود. در ادامه با اصول و ویژگی‌های یک جمع‌ بندی درست آشنا شوید.

افزایش ساعات مطالعه در دوران جمع‌ بندی تأثیر مثبتی نخواهد داشت.

مطالعه‌ دروس را بر اساس اهمیت آن‌ها اولویت‌ بندی کنید.

سراغ مطالب جدید نروید و دروسی را که از قبل خوانده‌اید مرور کنید.

تمامی کلاس‌های آموزشی را پایان دهید و به صورت دلخواه از کلاس تست زنی استفاده کنید.

خواب خود را مطابق با ساعت کنکور تنظیم کنید. برای مثال کنکور ساعت ۸ آغاز می‌شود، مغز شما از یک ماه قبل باید  به بیدار بودن در ساعت ۸ عادت داشته باشد.

تمامی مطالبی را که از قبل خوانده‌اید مرور کنید.

بر سرعت و تمرکز خود در تست زنی کار کنید.

شرایط  و جو محیط کنکور را برای خود باسازی کنید.

مطالبی که نیاز به تمرین دارند را مشخص کرده و مرور بیش‌تری در این قسمت‌ها داشته باشید.

از منابع یا جزوهای جدید استفاده کنید و در مرور وسواسی نباشید، اما سرسری هم رد نشوید.

روش مطالعه دوران جمع بندی کنکور

روش مطالعه در دوران جمع‌ بندی

دوران جمع‌ بندی همان‌طور که از نامش پیداست، مختص به جمع‌آوری و مرور مطالب خوانده شده است. از این رو روش مطالعه دوران جمع بندی اهمیت بسزایی دارد. چند قانون کلی اما اساسی در باب نحوه مطالعه این دوران وجود دارد که رعایت آن‌ها، برای شما مانند سکوی پرتاب خواهد بود.

قانون اول این است، که هیچ‌گاه به سراغ مطالب جدید نروید، چرا که در این یکی دو ماه باقی مانده، فرصتی برای یادگیری قوی مطالب ندارید. بلکه در این دوران مغز شما آماده پردازش دوباره و درک بهتر مطالب است. قانون دوم این‌گونه عمل می‌کند، که مطالب را به دو دسته سخت و آسان تقسیم کنید.

مباحثی که بر آن‌ها مسلط هستید یا برای شما آسان جلوه می‌کنند را بخوانید و مرور کنید. بخش‌های که در آن‌ها مشکلات زیادی دارید، یا برای شما صعب‌العبور است را حذف کنید. چرا که صرف انرژی برای این مباحث بی‌تأثیر است. روش گفته شده به مطالعه انتخابی مشهور است.

در واقع باید بیش‌ترین تمرکز خود را بر بخش‌های بگذارید که از نظر سوالی در کنکور ارزش بیش‌تری دارند. قانون سوم، انتخاب درست منابع دوران جمع بندی است، هرگز از تأثیر یک منبع مفید غاقل نشوید. بدین دلیل که تقریباً راهنما و غول چراغ جادوی شما منابع هستند.

برای تهیه منابع می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید و سعی بر این داشته باشید، که کتابی جامع و کامل تهیه کنید. به یاد داشته باشید که در مطالعه دوران جمع‌ بندی نباید وسواسی عمل کنید، تسلط و فهم عمیق مطالب را بر عهده مرور و مطالعه مستمر و اصولی بگذارید. اما تلاش کنید، که سرسری از مطالب رد نشوید یا فقط چشمی و گذرا نخوانید.

تکنیک های جمع بندی کنکور

چرا دوران جمع‌ بندی از اهمیت زیادی برخوردار است؟

اگر بخواهیم در مورد دلایل اهمیت و چیستی دوران جمع‌ بندی کنکور توضیح بدهیم، این‌گونه باید آغاز کنیم که مغز تمایل به انجام سریع کار دارد. بدین معنی که مغز ما و شیوه‌ای که به آن تمایل دارد، سرعت در انجام کارها و حتی یادگیری است.

بنابراین اگر مغز حس کند که زمان کم‌تری برای یادگیری دارد، مطلب را در سریع‌ترین حالت به خاطر می‌سپارد و درک می‌کند. به همین دلیل در دوران جمع‌ بندی که اصولاً یک الی دو ماه است، مغز توانایی یادگیری و درک بیش‌تری از خود نشان می‌دهد.

البته مطلع باشید، که این کارکرد مغز تنها در صورتی صد در صد عملی می‌شود، که مطلب مورد نظر از پیش خوانده شده باشد و بوسیله دوباره خوانی، بازدهی بیش‌تری دارد. دلیل دومی که باعث پر اهمیتی دوران جمع‌ بندی کنکور می‌شود، تثبیت مطالب است.

فرض کنید در جلسه کنکور نشسته‌اید و بیش از یک دقیقه زمان لازم دارید تا به سوال پاسخ دهید، چرا که مطالب به خوبی در ذهنتان حک نشده‌اند و طول می‌کشد تا به یاد بیاورید. حال تصور کنید در جلسه کنکور با خواندن سوال و نگاهی به پاسخ‌ها، در کم‌ترین زمان ممکن پاسخ را میابید.

دو حالت ذکر شده، از تأثیرات شگرف دوران جمع‌ بندی کنکور و قدرت تثبیت ذهن است. اگر از شرایط کنونی خود با خبر نیستید، به مطالب زیر توجه کنید. افراد در دوران جمع‌ بندی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

گروه اول افرادی هستند که مطالعاتی نداشته‌اند و قصد شروع را دارند، که دوران جمع‌ بندی این افراد با دوران یادگیری آن‌ها آمیختگی دارد. گروه دوم افرادی هستند که دیر شروع کرده‌اند و نیاز دارند تا یک ماه از زمان جمع‌ بندی را به یادگیری اختصاص بدهند. در آخر و دسته سوم افرادی هستند که به خوبی مطالعه‌ کرده‌اند و تمامی مطالب را یاد گرفته‌اند. این افراد می‌توانند دو ماه آخر را کاملا به جمع بندی کنکور اختصاص دهند.

بهترین منابع جمع بندی کنکور

سخن پایانی

برای درک بهتر دوران جمع‌ بندی کنکور به مثال زیر توجه کنید. فرض کنید قورمه سبزی دارید که جا نیافتاده است. قطعاً این غذای جا نیافتاده خوشمزه نخواهد بود و چه بسا حال شما را بد کند‌.

مطالعه‌ کنکوری بدون جمع‌ بندی نیز مانند همان قورمه سبزی جا نیافتاده است، همگی مواد داخل ظرف هستند و حتی پخته‌اند، اما جا نیافتاده‌اند. دروسی که شما خوانده‌اید نیز مانند قورمه سبزی است، تمامی دروس را خوانده‌اید و همگی آن‌ها در ذهن شما هستند، اما جا نیافتاده‌اند یا به خوبی ثبت نشده‌اند.

امیدواریم مطالب فوق در باب بهترین روش های درس خوندن، مرور و تست زنی در دوران جمع بندی کنکور برای شما مفید بوده باشد. از همراهی شما تا پایان مقاله، سپاسگزاریم.

سال 94 کنکور دادم و رتبه 317 شدم!همون سال زیست کنکور رو هم ترکوندم و 80 زدم؛بعدش هم بهم گفتن بیا پزشکی شیراز بخون و الآن 3 ساله دانشجوشونم! علایقمم اول پزشکی بعدشم این سایتم :)

کانال تلگرام درس خونا

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *